^Atgal į viršų

Molėtų gimnazija

Sveika mokykla

Dalyvavome „Aktyviai, draugiškai, sveikai“

„Molėtų gimnazijos bendruomenė nori gyventi kitaip! Siekdama skatinti mokinių su sveikata susijusių naudingų įpročių, vertybių ir elgesio formavimąsi, startuoja iniciatyva „Aktyviai, draugiškai, sveikai“. Kviečiame visus aktyviai įsitraukti į organizuojamas veiklas“ taip „šaukė“ gimnazijos vietinis TV ekranas, elektroninio dienyno laiškai, skelbimai ir kvietimai vos sugalvojus dalyvauti šioje Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro sumanytoje iniciatyvoje.

Susėdę įvairių sričių specialistai, dėstantys mokytojai bei administracija sudėliojome planą, veiklas ir priemones, toms sritims, kurios mūsų bendruomenei aktualios - fizinis aktyvumas, sveikatai palanki mityba, žalingų įpročių prevencija bei... tyla ir ramybė. Kol gražus rugsėjis visus viliojo į lauką, kūno kultūros mokytojai kvietė dalyvauti judėjimo savaitės renginiuose. Kasdien gimnazijos koridoriuose galėjai rinktis į momentinius stalo teniso turnyrus, smiginio varžybas ar šaškių turnyrus. Gausiausia žaista stalo tenisą, ieškantys ramybės ir susikaupimo stumdė šaškes, mėtė smiginio strėlytes. Aktyviausi, išradingiausi neapsiėjo be apdovanojimų – su Molėtų gimnazijos logotipu gaminti rašikliai pradžiugino mokinius. Kaip ir visa Lietuva minėjome dieną be automobilio, tądien kviesdami gimnaziją pasiekti dviračiu. Sveikatos priežiūros specialistė akcijos dalyvius taip pat paskatino dovanėlėmis. Savaitės pabaiga buvo itin aktyvi. Kūno kultūros mokytojai penktadieniui sukvietė nusiteikusius šokti, bėgti ar kitaip judėti - „Beactive - judėk šokio ritmu“, Lietuviškos mylios bėgimas, o gal „Bėk su draugu po pamokų“ naudodamasis „Runtastic“, ar kita bėgimo programėle. Po miestą pasklido gimnazijos jaunimo būrys pasirinkę sau optimaliausią sprendimą būti aktyviu ir taip siekti savotiško judančių vienu metu gimnazistų rekordo. Judėjimo savaitė nesibaigė tik atskiromis akcijomis – šiai dienai mokiniai gali žaisti ir tenisą, ir smiginį, ir šaškių žaidimus kad tik nori, dažniau per pertraukas ar laisvas pamokas, nes visos priemonės išdėstytos koridoriuose ar kitose mokyklos erdvėse.

Kita iniciatyvos savaitė buvo minima, kaip „Valgyk obuolį lietuvišką“ – skirta rinktis sveikatai palankios mitybos produktus ar patiekalus. Deja, tradicinė savaitė buvo pervadinta į vaisių ir daržovių savaitę - „Iš mūsų sodų ant mūsų stalo“ pakeitusi „Valgyk obuolį lietuvišką“ kuri neįvyko dėl..... obuolių stygiaus visų mūsų soduose. Sveikatos priežiūros specialistė kartu su sveikatinimo veiklų ir savanorystės klubo mokiniais sutarė, kad idėja turi išlikti tokia pat – dominuoja visi kiti vaisiai ir daržovės. Tad kiek pakoreguota šventė įvyko nei kiek nenusileidusi savo išmone, spalvingumu ar eksponatų gausa. Savaitę pradėjome „Moliūgai atrieda atidunda...“ diena. Nuo ryto gigantai jau didžiavosi įsikūrę valgykloje ir pasiruošę parodai. Moliūgas karaliavo gimnazijoje – sriubos, salotos, putėsiai, nuotraukų ekspozicija, informacija gimnazijos TV apie moliūgo teikiamą naudą sveikatai... Kitos gi savaitės dienos buvo skirtos mūsų sodo ir daržo įvairovei. Nematytos paprikos, „pirštuotos“ morkos, svarainiai, gigantės cukinijos, svogūnai... kiekvienas surado vietą ant stilizuoto podiumo. Klasių kabinetai irgi puošėsi darže užaugintu dekoru Kadangi gimnazijos valgykla jau pernai pritaikė daržovėms ar salotoms „švediško stalo“ principą, tai patiekalų pasiūla, skirta suaktyvinti bendruomenės narių vaisių ir daržovių vartojimo įpročius, ypač išsiplėtė. Receptūrų ir skonių bei spalvų įvairove valgyklos darbuotojos stebino visą savaitę. Savaitės renginius užbaigėme „Valgyk obuolį lietuvišką“ diena. Kas kiek galėto surasti ir atnešti į mokyklą obuolių, su tiek ir apsiėjome. Dvi pintines raudonšonių gimnazijos mokinių sveikatos ir savanorystės klubo mokiniai išdalijo savo bendruomenės mokiniams, mokytojams, personalui. Kad savaitė būtų savitai įdomesnė ir spalvingesnė gimnazistai per technologijų pamokas pasiskirstę į grupes, kartu su mokytoja Egle Žaliene kūrė meniškas, žaismingas, storas svogūnų kasas, į kurias buvo įkomponuota dar žaliuojančių laukuose augalų. Surengta paroda „Svogūnų kasos“ nustebino išmone, idėja, netikėtumu. Parodos lankytojai rinko gražiausias pynes, o nugalėtojai džiaugėsi dėmesiu ir įvertinimais. Smagu, kad tokią prasmingą, sveikatai palankaus vaisių ir daržovių vartojimo supratimo savaitę palaiko ir prisideda mokinių tėveliai. Gimnazijos pirmokai bei antrokai buvo patys aktyviausi su tėvų pagalba vežę sodo ir daržo gėrybes, kurias valgyklos darbuotojos vėliau panaudojo maisto gamybai, o patiekalais gimnazijos bendruomenė dar mėgavosi visą savaitę. Apie vaisių ir daržovių naudą sveikatai galima daug kalbėti, pasakoti, bet tam, kad būtum sveikas ir aktyvus jas reikia valgyti kasdieną.

Trečioji iniciatyvos „Aktyviai, draugiškai, sveikai" savaitė buvo prevencinė savaitė. Jos metu gimnazijos socialinė pedagogė rekomendavo klasių valandėlių temą „Savu keliu“, kur kalbama apie psichoaktyvių medžiagų prevenciją. Kitomis savaitės dienomis gimnazijos pirmokai susitiko su Utenos apskrities VPK Molėtų r. PK pareigūnėmis bei kalbėjo apie administracinius teisės pažeidimus ir nepilnamečių atsakomybę, o ketvirtokai su psichologe nagrinėjo įvairias gyvenimiškas situacijas ir sprendė sąmoningumo žaidimus. Gimnazijos trečiokai susitiko su „Nugalėtojų akademijos“ nariais išklausydami skaudžias centre besigydančių priklausomybes žmonių gyvenimo istorijas. Kartu atvykusi psichologė mokiniams pristatė priklausomybės ligų reabilitacijos centrą, kalbėjo apie pagalbą artimam, paslydusiam, paklydusiam... Mokiniai turėjo ir klausimų, ir pastebėjimų, abejingų nepaliko nė vieno... Penktadienis buvo skirtas menui - per dailės pamokas gimnazistai su dailės mokytojomis kūrė plakatus psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijos tema ir surengė parodą visai gimnazijos bendruomenei ant sienos, kuri ir dabar savo prasmingais priminimais, pamokymais ar draugišku šaržu kviečia akis paganyti ir pasimokyti idant išvengtum paklydimų. Prevencinės savaitės renginiai buvo orientuoti mokinius į sveiko gyvenimo vertybių pasaulį, kurio pažinimas padeda pajusti prasmingo gyvenimo grožį, rasti aktyvaus, kūrybingo gyvenimo prasmę.

Trys aktyvios ir judrios iniciatyvos savaitės buvo vainikuotos ketvirtosios savaitės veiklomis „Išgirskime tylą...“. Gimnazijos psichologės ir tikybos mokytojos sumanymu pirmadienis gimnazijos pirmame aukšte pasitiko... „Tylos zona“. Kitomis savaitės dienomis tylos zonos nukeliavo iki pat ketvirto aukšto. Tai nebuvo tik kalbama pašnibždomis ar neskambėjo mokyklinis skambutis, tylos prasmę mokiniai atrado klausydami relaksacinės muzikos, ramybė buvo kuriama čia pat ir dabar - ant sienų sukabintuose tuščiuose lapuose galėjai tapyti, piešti, spalvinti mandalas, rašyti ar kitaip kūrybiškai pasireikšti tam skirtose erdvėse. Gimnazijoje kuriamas ir palaikomas geras mikroklimatas leidžia ir skatina bendruomenės narius būti atvirais, aktyviais savo minčių ir idėjų skleidėjais. Tylos idėja buvo persikėlusi ir į etikos, tikybos ir psichologijos pamokas tema „Apie tylą, ramybę ir harmoniją“. Kasdien mokyklos TV ekranas pasitikdavo ir namo išlydėdavo menininkų ar kūrėjų mintimis ar eilėmis apie tylą. Penktadienį organizatoriai kartu su mokinių grupe kiekvienam bendruomenės nariui koridoriuose linkėjo atrasti tylą, suprasti jos vertę ir reikšmę žmogaus sveikatai, dalindami mokinių per pamokas paruoštas skrajutes su prasmingais žodžiais ar pačių subrandintomis mintis apie tylą.

Molėtų gimnazijos mokinių nuomone, prasmę atranda tie renginiai, kurie yra laiku ir „į temą“ – tai yra, kada iniciatyvas ir idėjas siūlo patys mokiniai. Būdami patys idėjų generatoriais tampa ir aktyvūs realizuotojai. Gera planuoti ir veikti, kada dirba puiki, profesionali ir viskam pasiruošusi specialistų, pedagogų ir mokinių komanda. Iniciatyva ir akcijos baigėsi, bet liko idėjos, kurios turės tęstinumą. Keisime kas „nelipo“, aktyvinsime, kas pritiko. Prisidėję prie šios, daugelį Lietuvos mokyklų vienijančios iniciatyvos, jaučiamės praturtėję žiniomis, o dalyvaudami veiklose save pripildėme puikių emocijų.

Iniciatyvą apibendrino sveikatos priežiūros specialistė Dalia Burneikienė

   

Copyright © 2024. Molėtų gimnazija  Rights Reserved.