^Atgal į viršų

Molėtų gimnazija

Naujienos

Žaliosios veiklos Molėtų gimnazijoje

Viskas prasidėjo nuo Žaliosios Olimpiados. Labai norėjome patekti į pusfinalius, kur tvarumu susirūpinusios komandos rungsis tiek teorines, tiek praktines žinias tikrinančiame konkurse. Kad ten patektume, turėjome parengti aplinkosauginį mokyklos ar miesto problemą sprendžiantį projektą. Susirinkę aktyviai diskutavome, kokios problemos sprendimo galėtume imtis. Idėjų buvo įvairių: iš pradžių norėjome panaikinti mokyklos valgykloje įrankiams įvynioti naudojamas servetėles, vėliau pradėjome plėtoti kompostavimo idėją, svarstėme moliūgų auginimo galimybes, tačiau galutinis projektas išėjo dar kitoks – nusprendėme spręsti bioįvairovės nykimo mūsų artimoje aplinkoje problemą.

Socialiniuose tinkluose pradėjo sklisti žinios, kad dėl įvairių veiksnių sparčiai nyksta vabzdžių populiacijos – vabzdžių per pastaruosius metus sumažėjo visu trečdaliu. Dėl šios priežasties pradėjo sklisti iniciatyva „No Mow May“, raginanti viso pasaulio žmones bent gegužės mėnesį nepjauti žolės, kad vabzdžiai spėtų įsikurti buveines bei apsigyventi. Internete pasigirdo ir Lietuvos sostinės sprendimas – Vilniaus miesto savivaldybė nusprendė nebepjauti vejos, nes vabzdžių populiacijos čia taip pat sparčiai nyksta. Su komanda nusprendėme žengti dar vieną žingsnį – ne tik nenaikinti vabzdžių buveinių, bet ir skatinti jų dauginimąsi. Dalyvavome Molėtų rajono savivaldybės konkurse „Jaunimo iniciatyvų įgyvendinimas“ siūlydami vabzdžių viešbučių įsigijimo projektą. Džiaugiamės, kad šį projektą mums pavyko laimėti – gavome finansavimą, kurio dėka įsigijome tris pakankamai didelius vabzdžių viešbučius. Labai smagu, kad projektą įgyvendinti mums labai padėjo gimnazijos administracija bei ūkio srities darbuotojai – jie ne tik pasirūpino vabzdžių viešbučio pirkimu ir pristatymu, bet ir pakabino juos ąžuolų alėjoje! Greitai bus pabaigtas ir ketvirtasis viešbutis – šio viešbučio karkasą pagamino mano senelis Jonas, kuris noriai sutiko prisiimti atsakomybę už projekto įgyvendinimą. Šią savaitę kartu su komanda užpildysime viešbutį šakelėmis, drožlėmis, kankorėžiais, nendrių gabalėliais ir t.t., kad vaizdas būtų kuo estetiškesnis, o buveinės kuo patogesnės vabzdžiams. Kad vabzdžių veisimasis būtų dar efektyvesnis, su Molėtų rajono savivaldybe susitarėme, kad gimnazijos ąžuolų alėjos veja nebūtų pjaunama - taip vabzdžiai nebus žalojami. Už likusius projekto pinigus nupirkome ir natūralių Lietuvos laukų gėlių sėklų, kurias jau pradėjome sėti alėjoje. Gėlės ne tik bus naudingos vabzdžiams, bet ir džiugins tiek mūsų, tiek praeivių akis. Ruošdamiesi Žaliajai Olimpiadai mokyklos valgykloje įrengėme lentyną prieskoniams. Ten jau suvešėjo įvairūs augalai – salotos, petražolės, krapai – ir jais mokyklos bendruomenė jau pradeda gardinti savo pietus. Padedami įmonės „Biomotorai” vykdome ir dar vieną iniciatyvą - renkame panaudotą aliejų. Mokiniai savo namuose pradėjo rinkti nuo maisto kepimo likusį aliejų, įvairius taukus ir riebalus. Visa tai talpiname į UAB ,,Biomotorų“ įteiktas statines, kurias įmonė rudenį atsiims ir iš surinktų riebalų bus gaminamas biodyzelinas. Gaila, bet mokyklos bendruomenė riebalus renka ne itin aktyviai – talpos vis dar pustuštės. Tačiau dar turime visą vasarą ir labai tikimės, kad mokyklos bendruomenė bei kiti Molėtų miesto gyventojai aktyviai prisidės prie aliejaus rinkimo. Labai norime įgyvendinti visas savo iniciatyvas ir prašome jūsų pagalbos  - norime, kad ne tik rinktumėte aliejų, bet ir patys būtumėte aktyvūs bei organizuotumėte įvairias iniciatyvas. Būkime sąmoningi ir nepamirškime rūpintis mūsų planetos ateitimi - ji priklauso nuo kiekvieno iš mūsų!

Komandos „Ekonova" kapitonas Gustas

Copyright © 2022. Molėtų gimnazija  Rights Reserved.