Kalbos vedlys

Dažnai girdime                      Reikia vartoti

Viso (=iš viso) mokykloje yra 500 mokinių                       Iš viso mokykloje yra 500 mokinių

Rašytojas naudoja (=vartoja) daug metaforų                     Kalbą, žodžius vartojame, o ne naudojame.

Per šventes mes visada dainuojame (=giedame) himną.   Himnus, giesmes giedame, o ne dainuojame.

Algutė neteisingai (=netaisyklingai) sukirčiavo.         Tariame, kirčiuojame taisyklingai, o ne teisingai.

Mus jungia vieningi (=bendri, tokie pat, tie patys ) tikslai.  Mus jungia ne vieningi, o bendri, tokie pat, tie patys tikslai.

Namo atėjau (=parėjau) antrą valandą                    Namo pareiname, o ne ateiname (ateiti galimą pas ką nors kitą).

Prie ko čia Maironis (= kuo čia dėtas Maironis)?

Žodžio „ganėtinai“ lietuvių kalboje NĖRA. Keisti „pakankamai“ arba visai atsisakyti, nes dažnai jis tėra kalbos šiukšlė.

„Mėgiamas“ yra tarminė forma: Šios laidos labiausiai mėgiamos (= mėgstamos).

Didelė klaida – įnagininkas junginiuose su veiksmažodžiais, reiškiančiais gausumą, pripildymą: gali prarasti tūkstančius auksu ir deimantais (=aukso ir deimantų) prikimštų statiniųPrikimšti, prigrūstiprikrautipripildytipripilti – visi šie veiksmažodžiai reiškia pripildymą, visi turi priešdėlį pri- ir su visais vadinamasis pripildymo objektas reiškiamas ne įnagininku, o kilmininku.

Negalima sakyti „Paroda gausi eksponatais“. Taisyklinga: „Parodoje daug (gausu) eksponatų“.

Senai (= seniai) esu apsisprendęs. Prieveiksmis „senai“ rodo būdo aplinkybę (kaip?), o „seniai“- laiko aplinkybę (kada?).

Pusdalyvis rodo to paties veikėjo atliekamą veiksmą, pvz.: Eidamas namo, jis buvo sužalotas (= Einantį namo jį sužalojo / Kai jis ėjo namo, buvo sužalotas). Jį sužalojo kiti asmenys! Jei susižalojo pats, tada galima sakyti: Eidamas namo, jis susižalojo.

„Užsiėmimo“ ir „užsiėmimų“ geriau nevartoti vietoj konkrečių veiklos pavadinimų: pamokų, paskaitų. Būtinai taisomi praktiniai užsiėmimai (= pratybos). Žodis „daryti“ neturėtų stelbti „ruošti, rengti, mokytis“ (pamokas), „spręsti“ (uždavinius), „virti, gaminti, taisyti“ (valgį) ir pan.

Lietuvių kalbos mokytoja Danguolė Jurelienė