Molėtų gimnazija

Kalbos vedlys

kalbos kultura2

Ar žinote, kur dėti tašką?

Sakinio galo ženklai kabutėmis skiriamos tiesioginės kalbos ir citatos sakinio pabaigoje rašomi prieš uždaromąsias kabutes, pvz.:

Ciceronas sakė: „Įžangai reikia kuo daugiau svarumo ir kuo mažiau spindesio.“

Šiandien klausia manęs: „Kur buvai?

Lengva pasakyti: „Kirsk sau...“

Tačiau, kai sakinio gale kabutėmis išskirtas simbolinis pavadinimas ar trumputė citata (ne citatos sakinys!), tada taškas rašomas po kabučių (žr. Privalomosios skyrybos taisyklių 13.3 punktą), pvz.: Bernardinai kviečia prisijungti prie akcijos „Kalėdinė sriuba“. Šitą pažadą pakartojo apaštalas Paulius, sakydamas, kad „visi esame viena duona ir vienas kūnas“.

Ir dar viena pastaba: jei sakinio gale atsidūrė koks nors kabutėmis išskirtas pavadinimas, kurio pabaigoje yra klaustukas, šauktukas ar daugtaškis, tai tie ženklai atliks ir sakinio galo funkciją – papildomo sakinio galo ženklo po kabučių nereikia. Pvz.: Šiauliuose pastatytas spektaklis „Kaip užmušti Jasoną?“

Ar tiesa, kad lietuviškos kabutės yra savitos?

Taip, tiesa. Lietuviškos kabutės skiriasi nuo vartojamų kitose kalbose, pavyzdžiui, anglų kalboje vartojamos tokios kabutės –ABC, skandinavų – ABC, rusų – «ABC», kai kuriose kitose kalbose – ABC. Lietuviškų kabučių grafinė raiška yra „ABC“ (apačioje – devynetukai, viršuje – šešetukai). Tokia raiška apibrėžta norminiame leidinyje „Lietuvių kalbos rašyba ir skyryba“ (Vilnius: Mokslas, 1992, p. 11).

„ABC“

Lietuvių kalbos mokytoja Daiva Sičiūnienė

 

Paieška

Kaip mus rasti

MG1

Projektai

sveika mokykla_logotipas_20metu

mukis

url

mes rusiuojam

egzaminatorius