Molėtų gimnazija

Kalbos vedlys

kalbos kultura

Neretai vartojamas sveikinimo žodis sveikas, sveiki. Šiaip jis yra būdvardis, o vartojamas sveikinantis – artimas jaustukui: Sveikas, drauguži! Sveiki, vaikai! Sveikos, merginos! Iš toliau atkeliavę svečiai sveikinami žodžių junginiu sveiki atvykę! Sveikinimo atvirukus pasirašome pridėdami su pagarba (iškilminga), pagarbiai (trumpiau, paprasčiau) arba Jus gerbiantis, -i.

Dažnai kyla klausimų dėl eglutės – yra ji „naujametė“ ar „naujametinė“? Būdvardžio forma naujametinis, (-ė) nelaikoma klaida, tačiau pirmenybė teikiama dėsningesnei formai – naujametis, (-ė): naujametė eglutė, naujametis sveikinimas. Taip pat vartojami ir žodžiai kalėdinis (-ė), o tinkamesnis – Kalėdų. Kai nusakomas tam tikras daiktas ar konkretus veiksmas, skirtas tik tai konkrečiai šventei – Kalėdoms, nelaikoma klaida, tačiau pirmenybė teikiama dėsningesnei kilmininko formai – Kalėdų koncertas, Kalėdų pyragas, Kalėdų eglutė, Kalėdų dovanos ir pan.


Lietuvių kalbos mokytoja Daiva Sičiūnienė

Paieška

Kaip mus rasti

MG1

Projektai

sveika mokykla_logotipas_20metu

mukis

url

mes rusiuojam

egzaminatorius