Molėtų gimnazija

Kalbos vedlys

Primename, kad...

 ...daiktavardžiai turi du skaičius – vienaskaitą ir daugiskaitą. Vienaskaita reiškia vieną daiktą, daugiskaita – daugiau negu vieną: agurkas – agurkai, gėlė – gėlės.  „Vienas“ – apibrėžta, neskaidu, o „daugiau negu vienas“ – neapibrėžta (nežinia kiek).

...seniau būta ir dviskaitos, reiškiančios du daiktus, dabar – jos tik liekanos šnekamojoje kalboje ir grožinėje literatūroje (dù vaiku, dvi ranki).

...dauguma daiktavardžių kaitoma skaičiais, bet nemažai ir nekaitomų. Nekaitomi abstraktieji daiktavardžiai (garbė, laimė, žydėjimas), ligų pavadinimai (gripas, džiova, sloga, difteritas, tymai, niežai), vėjų pavadinimai (pietys, rytys), tikriniai daiktavardžiai (Vilnius, Neris, Medvėgalis, Kėdainiai, Molėtai), medžiagų pavadinimai (arbata, cùkrus, auksas), švenčių pavadinimai (Velykos, vestuvės, Joninės, krikštynos). Nekaitomi skaičiais daiktavardžiai turi kurią nors vieną skaičiaus formą. Jų yra ir v i e n a s k a i t i n i ų, ir d a u g i s k a i t i n i ų.

Siūlome įsidėmėti, kad

... žodis d e b a t a i yra abstraktusis daugiskaitinis daiktavardis.

... negalima sakyti šios dienos debato tema, šį debatą laimėjo, debate dalyvauja. Turi būti: „Šios dienos debatų tema...“, „Šiuos debatus laimėjo...“, „Debatuose dalyvauja...“.

Linkime sėkmės ir dalyvaujant debatuose, ir taisyklingai kalbant.

                                        Lietuvių kalbos mokytoja Lina Kraujelienė

Pamokų laikas

1. 800 - 845

2. 855 - 940

3. 950 - 1035

4. 1055 - 1140

5. 1205 - 1250

6. 1300 - 1345

7. 1350 - 1435

Kaip mus rasti

MG1

Projektai

pro-zalieji

efc-akademija

sveika mokykla_logotipas_25_m

url

mes rusiuojam

sazininga mokykla

EU-flag-Erasmus vect_POS-e1498045550334