Molėtų gimnazija

Kalbos vedlys

 

Repetitio est mater studiorum. „Kartojimas – mokslų motina“, - sako lotyniška sentencija.

 

Jei prisimenat, praeitą gruodį kalbėjome apie tai, kaip kirčiuoti žodį „adventas“, kokia, didžiąja ar mažąja raide rašyti žodžius „kūčios“, „Kalėdos“, kokių šventinių sveikinimų vengti, kuo puošti eglutę ir pan.

Ratas apsisuko ir gimnazijos koridoriuose girdime: „ Gal kai adventas, karnavalą darykim ne vakare?“, „Nupirkau pakabuką, nes reikia sesę pasveikinti su Kalėdom“, „Auklėtoja liepė sukurti kalėdinę puokštę, tai tu atnešk žaisliukų“. Skaitome įvairius kvietimus, skelbimus ir matome: „ Pasitikdama Adventą biblioteka organizuoja skaitymus“, „ Artėja Šv. Kalėdos, tad papuoškime mokyklą“, „Sveikinu visus su artėjančiomis Kalėdomis ir kviečiu į eglutės įžiebimo šventę“.

Ir kalbam, ir rašom netaisyklingai. Vadinasi, reikia pasikartoti.

                      Pasiruošimo laikas yra adventas. Žodis adveñtas yra 2 kirčiuotės  ir kirčiuojamas taip, kad nei vienoje formoje kirtis nenušoktų į žodžio pradžią - Gal kai adveñtas, karnavalą darykim ne vakare?

                      Taip pat šis žodis yra laiko ( 4 savaitės), o ne šventės pavadinimas, todėl rašomas mažąja raide - Pasitikdama adveñtą biblioteka organizuoja skaitymus

                      Sutrumpinimas šv. neįeina į šventės pavadinimą, todėl paprastai rašomas mažąja raide: šv. Kalėdos - Artėja šv. Kalėdos, tad papuoškime mokyklą

                      Primintina, kad reiktų vengti iš rusų kalbos atėjusios konstrukcijos Sveikinu su Kalėdomis! Ją keičiame posakiais Sveiki sulaukę šventų Kalėdų! Džiaugsmingų šventų Kalėdų! - Nupirkau pakabuką, nes reikia sesę pasveikinti šv. Kalėdų proga; Sveikinu visus artėjančių Kalėdų proga ir kviečiu į eglutės įžiebimo šventę.

                      O kad šventė būtų iš tiesų smagi, per adventą susikaupiame, nutylame, mokomės laukti, o Kūčių dieną puošiame ne tik savo širdį, bet ir eglutę. Jeigu puošiame, tai, vadinasi, kabiname papuošalus, dekoracijas, bet ne žaisliukus - Auklėtoja liepė sukurti kalėdinę puokštę, tai tu atnešk papuošalų.

Humanum errare est. „Klysti žmogiška“, - sako kitas lotyniškas posakis. „Bet tik tada, jei iš klaidų mokaisi“,– priduria išminčius.

                                         Lietuvių kalbos mokytoja Lina Kraujelienė

Pamokų laikas

1. 800 - 845

2. 855 - 940

3. 950 - 1035

4. 1055 - 1140

5. 1205 - 1250

6. 1300 - 1345

7. 1350 - 1435

Kaip mus rasti

MG1

Projektai

pro-zalieji

efc-akademija

sveika mokykla_logotipas_25_m

url

mes rusiuojam

sazininga mokykla

EU-flag-Erasmus vect_POS-e1498045550334