Kalbos vedlys

abiturientas

Mieli abiturientai,

Ši kalbos vedlio pamokėlė skirta jums – tiems, kurių gyvenime atėjo išbandymų, dar kitaip vadinamų egzaminais, laikas.

Sakoma, kad kvailas mokosi iš savų klaidų, o protingas – iš svetimų. Pateiksiu pluoštą būdingesnių pernai metais rašiniuose aptiktų kalbos klaidų, kurių neturėtų likti jūsų baigiamuosiuose rašiniuose.

Kai kuriuos rašybos dalykus reikia tiesiog įsidėmėti. Netgi netikęs įprotis nerašyti taškų ant i nėra nereikšminga smulkmena.

Įsidėmėtinos rašybos įterpiniai (skiriami kableliais): deja, beje

Atskirai turi būti rašomi žodeliai ne tik, iš tikrųjų.

Pavadinimai turi būti rašomi su kabutėmis, pirmoji pavadinimo raidė – didžioji: „Balta drobulė“, „Dievų miškas“, „Metai“, „Dėdės ir dėdienės“, „Liūdna pasaka“.

Gal ir keista, bet reikia priminti paprastą dalyką: žodis Lietuva turi būti rašomas iš didžiosios raidės, o lietuvis, lietuvių – iš mažosios.

Atmintyje išlikę įvykiai įtakoja (= veikia, lemia) mūsų tolesnį mąstymą.

Įtakotas (= Paveiktas) tėvų Liudas tapo kunigu.

Nepainiokite žodžių seniai (kada?) ir senai (kaip?). Tinka sakyti: senai atrodo, seniai nesimatėme.

Kol dar liko šiek tiek laiko iki egzaminų, pasistenkite įsidėmėti bent šiuos patarimus. Linkiu, kad parašę rašinį, atidžiai jį perrašę į švarraštį ir perskaitę korektūrą, galėtumėte pasakyti: „Padariau viską, ką galėjau.“

Lietuvių kalbos mokytoja Daiva Sičiūnienė