Molėtų gimnazija

Kalbos vedlys

images

 Kalbos vedlys sveikinasi su Jumis pirmosiomis kalendorinio pavasario dienomis. Nors pūgos vis dar kartais šiaušia medžių šakas, nuo stogų saulutės atokaitoje nutįsta vis ilgesni varvekliai. Kapsi, laša. Sniego paklodę pradrasko pirmoji žaluma, skleidžiasi pirmieji žiedai, kuriuos taip norisi nuskinti, glausti prie širdies ir įteikti savo brangiausiems žmonėms. Tik ar bežinome, kaip senovėje giminės ir artimieji vieni kitus vadindavo. Kaip mes kreipsimės Tarptautinę moters dieną į savo svarbiausias moteris. Prisiminkime baltiškuosius giminystės ryšių pavadinimus:

Vyro motina – anýta
Vyro sesuo – móša, dieverė, moša, svainė, marti, brolaitė.
Vyro brolio žmona – jéntė, ìntė, gentė, žentė, dar – dieverienė, brolienė
Žmonos motina – úošvė
Vyrui žmonos brolio žmona – laig(u)onienė)
Žmonos sesuo – sváinė
Sūnaus žmona – martì, sūnienė.
Brolio žmona – martì, marša, brolienė, brolaitė.
Tėvui ar mamai marčios ar žento mama – svočia
Broliui ar seseriai brolio žmona – brolienė

Ava – motinos brolio (avyno) žmona; teta, dėdienė. Dar – avynienė, mūma.
Dukterėčia - brolio ar sesers duktė
Brolėčia - brolio duktė
Brolainienė – brolio sūnaus žmona.
Seserėčia – sesers dukra
Neptė arba vaikaitė- vaiko duktė (dabar anūkė)

Žinoma, išmokti visus lietuviškus giminystės pavadinimus ir juos aktyviai naudoti nebūtina, nes galime būti nebesuprasti aplinkinių. Svarbiausia – nepamiršti tų, kuriuos šiais vardais vadiname. Apdovanokime pavasariniais žiedais tuos, kuriuos mylime.

Lietuvių kalbos mokytoja Lina Urbanavičienė

Pamokų laikas

1. 800 - 845

2. 855 - 940

3. 950 - 1035

4. 1055 - 1140

5. 1205 - 1250

6. 1300 - 1345

7. 1350 - 1435

Kaip mus rasti

MG1

Projektai

pro-zalieji

efc-akademija

sveika mokykla_logotipas_25_m

url

mes rusiuojam

sazininga mokykla

EU-flag-Erasmus vect_POS-e1498045550334