Molėtų gimnazija

Kalbos vedlys

index.gaidys

Viskas yra prasminga.

Niekas prasmės neturi.

Mato tasai, kas žiūri...

Spengiančią įtampos tylą

girdi tasai, kas klausos.

Sninga vos vos. Ir rausvas

brėkšmas danguj įskyla.

Tai, kas ryškėja šį rytą –

tūkstančius metų nokinta.

Viskas yra užrakinta.

Niekas neuždaryta.

Aidas Marčėnas

Šioje „Kalbos vedlio“ pamokėlėje glaudžiasi į akis retkarčiais krintantys ypatingesni žodžiai.
                Gali būti, kad jie gyvena paskutines dienas tarmiškai dar šnekančių žmonių lūpose, o dažnai beglūdi žodynų užkaboriuose, ir tik koks rašytojas ar vertėjas netikėtai iškelia į dienos šviesą, atgaivina.
               Gali būti, kad jie nedrąsiai tik pradeda gyventi, ir jiems nesaugu – ar pritaps bekraščiame žodžių pasaulyje? O gal tyliai užges, blykstelėję kartą kitą kokiame kūrybiniam įkvėpiui pasidavusio autoriaus tekste, ir joks žodynas nė neįtars juos buvus. Klausti, ar gyvuos tie žodžiai, – lygiai tas, kas  klausti, ar  mėginsime  prisijaukinti juos savo kalboje.

Atmintukas – kompiuterijos naujadaras (angl. flash memory, flash); dėl jo diskutuota bene nuo 2003 m. (www.svarstome.lt). Jis galėtų nukonkuruoti kitus vartosenoje dažnus variantus
USB raktas, USB atmintinė, flešas.

usb

LKŽ I tome (1968) dar negalėjo būti;

DŽ galėjo būti, bet nėra. „Sporto terminų žodyne“ (I leid. 1996, II leid. 2002) yra: bėgtakis – „treniruoklis bėgimo arba ėjimo pratimams daryti stacionariomis sąlygomis, testuoti“. Angl. treadmill.

treniruoklis

Lipdė - DŽ: popierėlis, juostelė kam sulipdyti ar kur prilipdyti;

LKŽ: 1. užlipintas popierėlis kam pažymėti. Tai naujadaras, bet ne šių dienų, o mažiausiai XX a. vidurio. Pirmame DŽ leidime (1954) jo dar nebuvo, o LKŽ 7 tome (1966) jis jau pateiktas kaip raštų žodis.

lapeliai

Pirmą kartą pamatę ant grindų pūpsantį maišą su biriu turiniu viduje, lietuvių pramintą sėdmaišiu, daugelis kraipo galvą. Beformis, subliūškęs baldas simpatijas užkariauja, vos tik smalsuoliai įgriūva į jo glėbį. Viduje esančios granulės tarsi sukietėja ir prisitaiko prie sėdinčiojo kūno. Net ir drybsant nepatogiausiomis pozomis nepaskausta nugara.

sedmaisis

Skaityklė - šis naujadaras, pavadinantis elektroninį įrenginį, skirtą skaityti elektroninį formatą turinčias (t. y. elektronines) knygas, kol kas neįtrauktas į „Enciklopedinį kompiuterijos žodyną“ (http://www.likit.lt/term/enc.html), bet tikėtina, kad vartosenoje įsigalės ir išstums kur ne kur pavartojamą svetimybę rideris (ryderis) (angl. e-reader,  electronic reader, e-book reader).

skaitykle

Lietuvių kalbos mokytoja Daiva Sičiūnienė

 

Pamokų laikas

1. 800 - 845

2. 855 - 940

3. 950 - 1035

4. 1055 - 1140

5. 1205 - 1250

6. 1300 - 1345

7. 1350 - 1435

Kaip mus rasti

MG1

Projektai

pro-zalieji

efc-akademija

sveika mokykla_logotipas_25_m

url

mes rusiuojam

sazininga mokykla

EU-flag-Erasmus vect_POS-e1498045550334