^Atgal į viršų

 

Molėtų gimnazija

Naujienos

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

 

„Mano sielos gelmė - Tavo knygų pasauly ...“

Dalia Milukaitė

Netiesa, kad mums nesvarbi knyga. Ir netiesa, kad jauni žmonės ją užmiršo ar „nurašė“. Kalbėkim apie tai, ką knyga davė žmonijai. O knyga – galingas ginklas. Ji gelbsti, ji išsaugo, ji pavergia, ji augina ir brandina žmogų, tautą.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena minima kasmet gegužės 7 d. Ji primena rusų carinės valdžios represijas, kuriomis buvo varžomi kiekvienos tautos brandumą liudijantys ženklai – kalba, knygų leidyba, spauda, laisvas žodis.

Per 40 spaudos draudimo metų paaiškėjo, kad lietuviškoji spauda augo, nepaisant jokių persekiojimų ir taikomų bausmių. Veltui nuėjo rusų pastangos įpiršti valdžios leidžiamas knygas, spausdintas rusiškomis raidėmis. Slaptųjų knygų skaičius nepaprastai sparčiai augo. Nuo lietuvių raštijos pradžios ligi 1864 m., – t. y. per 300 metų, lietuviškų knygų iš viso buvo išspausdinta vos 750; nuo draudimo pradžios iki 1883 m., – t. y. iki „Aušros“ gimimo, buvo išspausdinta 484 knygos, o nuo 1883 m. iki 1903 m., neskaitant laikraščių, buvo išspausdintos 1372 knygos.

Ką mes žinome apie knygą? Koks jos atsiradimo kelias?

Mes žinome, kad

  • poligrafijos pradžia – J.Gutenbergo apie 1440 m. išrastas knygų spausdinimo būdas, naudojant liejamąsias literas ir presą, o seniausia knyga pasaulyje - Biblija.
  • didžiausia biblioteka - Kongreso biblioteka Vašingtone. Jos ilgis tarp lentynų toks, kad jei važiuotumėte automobiliu 110 km/h greičiu, visas lentynas pravažiuotumėte tik po 8 valandų.
  • didžiausias knygynas – „Barnes and Nobles” Niujorke. Jo plotas - 14 330 kv. m (palyginimui - bendras Valdovų rūmų plotas - šiek tiek mažesnis).
  • didžiausia knyga iki 2003 metų – 99x68,5x2,5 cm dydžio Džono Džeimso Audubono (John James Audubon) knyga „Amerikos paukščiai“, išleista 1972 m. Leipcige. Knyga įrišta japoniškuoju stiliumi – lapai ir mediniai viršeliai perrišti dygsniais tampria juostele. Joje 50 puslapių, 20 iliustracijų.

O kokia brangiausia kada nors įsigyta knyga?

  • Ją savo kolekcijoje turi technologijų milžinės „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas, kuris už Leonardo da Vinci knygą „Codex Leicester“ aukcione nepagailėjo 30 mln. dolerių.

Grįžkim į Lietuvą. Keletas faktų apie knygos kelią mūsų šalyje. Taigi 

  • seniausia Lietuvoje išspausdinta knyga – „Mažoji kelionių knygelė“. Ją išspausdino Pranciškus Skorina 1522 m. Vilniuje.
  • seniausi rašto paminklai saugomi Vilniuje, Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos retų spaudinių skyriuje. Tai XXIII a. pr. m. e. moliniai dantiraščio tekstai. 
  • seniausia lietuviška knyga – Martyno Mažvydo „Katekizmusa prasti žadei...“, dabar vadinama Mažvydo „Katekizmu“. Ši 79 puslapių knyga išspausdinta 1547 m. sausio 8 d. Karaliaučiuje, I. Veinreicho spaustuvėje gotiškomis raidėmis. Spėjama, jog tiražas buvo 200-300 egzempliorių. Dabar išlikę du, iš kurių vienas saugomas Vilniaus universiteto bibliotekoje.
  • seniausia spausdinta Lietuvoje enciklopedija - 1608 m. Vilniuje Jono Protasevičiaus išleistas "Trumpas aprašymas, kas ką išrado ir žmonėms naudotis davė". Ši 32 puslapių enciklopedija parašyta eiliuota lenkų kalba. Joje aprašyti 174 išradimai ir paminėta 180 išradėjų.
  • seniausias lietuviškas rankraštinis tekstas – parašytas ne vėliau kaip XVI a. pirmame ketvirtyje. Šis trijų poterių, 25 eilučių tekstas įrašytas knygos „Tractatus sacerdotalis“ („Traktatas kunigams“) paskutiniame puslapyje.
  • storiausia lietuviška knyga yra 11 cm storio. Tai 1536 puslapių Liudviko Rėzos rūpesčiu 1816 m. Karaliaučiuje gotišku šriftu išspausdintas trečiasis Biblijos leidimas.
  • didžiausia lietuviška knyga – 49,5x33,5 cm dydžio albumas „Lietuvos Tarybų Socialistinė Respublika 1940-1950 m.“, išleista 1950 m.

Taigi knyga - mūsų istorija, mūsų savimonės puoselėtoja ir, kaip teigia Andrius Mamontovas, „Knyga yra pašnekovas. Ne tik kaip autorius, kuris parašė knygą, ne tik kaip knygos herojai, tampantys tavo pašnekovais, bet ir tu pats persikūniji į jį. Skaitydamas knygą gali pasikalbėti su savimi – kad ir apie svarbius dalykus. Neprisiminsiu, kas taip pasakė, tačiau labai vertinu vieną mintį: knygos ne moko, o primena. Primena tai, ką turime savyje. Tad knyga šiuo atveju yra galingas savęs pažinimo ir išgryninimo įrankis.

mokytoja Lina Urbanavičienė

Copyright © 2024. Molėtų gimnazija  Rights Reserved.