^Atgal į viršų

Molėtų gimnazija

Naujienos

Gimnazistė respublikiniame konkurse „DNR diena“

Balandžio 25 –oji – DNR diena. Pasaulyje Tarptautinė DNR diena minima nuo 2003 metų žmogaus genomo sekos paskelbimo dienos, kuri gražiai sutapo su DNR molekulės atradimo diena - 1953 m. J.Watson ir F.Crick nustatė DNR struktūrą.

Šių metų jau 13-ojo kasmetinio Europos mokinių darbų, skirtų DNR dienai paminėti, konkurso temos buvo: „Kilmės genetinio nustatymo tyrimai gali būti trijų tipų: Y chromosomos tyrimai, mitochondrijų DNR tyrimai, autosomų DNR tyrimai. Jei asmuo atlieka visų trijų tipų tyrimus, kokią informaciją gauna apie savo kilmę? Kaip genetinė kilmės informacija sutampa ar prieštarauja asmens kultūriniam paveldui? “, „Jau yra nusekvenuoti įvairių gyvybės rūšių (nuo virusų iki žmogaus) genomai. Kokia to reikšmė? “

Konkurse dalyvavo ir mūsų gimnazijos trečios klasės mokinė Danielė Arlickaitė, kuri pasirinko rašyti antrąją temą.

Šiais metais DNR konkurso renginys dėl COVID19 epidemijos negalėjo vykti Lietuvos Mokslų Akademijoje, todėl persikėlė į virtualią erdvę. Konferencijos dalyvius sveikino „DNR diena Lietuvoje” sumanytojas akademikas prof.hab.dr. Vaidutis Kučinskas. Po jo įvadinės kalbos  renginio dalyvius pasveikino naujasis Vilniaus universiteto rektorius akademikas prof.dr. Rimvydas Petrauskas bei Lietuvos Žmogaus genetikos draugijos pirmininkas, Vilniaus universiteto dekanas prof. dr. Algirdas Utkus. Pagrindinis renginio pranešimas - Lietuvos nacionalinės mokslo premijos laureato, VU Gyvybės mokslų centro Biotechnologijos instituto vyresniojo  mokslo  darbuotojo, startuolio „CasZyme“ bendraįkūrėjo ir mokslo direktoriaus, LMA jaunosios akademijos nario dr. Giedriaus Gasiūno pranešimas „Kaip perskaitomi ir redaguojami genomai”.  Savo įžvalgomis pranešime „Rašymo nauda XXI a. jaunojo tyrėjo akiračiui“ pasidalino ir praeitų metų konkurso laureatė  Ieva Pudžiuvelytė.

Iš viso nacionaliniame konkurse dalyvavo 31 darbo autoriai iš 21 mokyklos, 15 Lietuvos miestų ir miestelių. Danielės darbas buvo įvertintas pagyrimo raštu. Gimnazistė yra išvertusi savo rašinį į anglų kalbą. Ji planuoja dalyvauti ir tarptautiniame DNR dienos konkurse.  Birželio 6-9 dienomis virtualios Europos žmogaus genetikos draugijos konferencijos metu bus paskelbti Europos mokinių darbų, skirtų DNR dienai laureatai.

Linkime Danielei sėkmės.

Biologijos mokytoja Regina Mongirdienė

Copyright © 2020. Molėtų gimnazija  Rights Reserved.