Mokslo festivalis „Erdvėlaivis žemė 2019“ vėl Molėtų gimnazijoje

Jau šešioliktą kartą rudens pradžioje Lietuvoje startuoja mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ renginiai. Smagu, kad jau antrus metus Molėtų gimnazijos mokiniai ne tik vyksta į festivalio renginius didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet mūsų ugdymo įstaiga tampa mokslo festivalio partnere.

Rugsėjo 13 dieną gimnazijoje vyko netradicinės pamokos III ir IV klasių gimnazistams, besimokantiems biologiją A lygiu. Pamokų tema - „Vėžys ir su juo susijusios mutacijos“. Šias pamokas gimnazistams vedė bendrovės„Thermo Fisher Scientific" darbuotojos E.Eidėnaitė ir D.Žukauskaitė. Smagu, kad Eigilė mūsų buvusi mokinė, baigusi gimnaziją prieš šešerius metus, studijavusi VU biochemiją, įgijusi magistro laipsnį, grįžo į savo mokyklą pasidalinti savo sukauptomis žiniomis.

Vyko dvi užsiėmimo dalys – pirmoji – teorinė, antroji – praktinė. Teorinėje dalyje buvo supažindinta su bendrovės „Thermo Fisher Scientific" veikla, pasakota apie vėžį, mutacijų tipus, pagrindinę molekulės biologijos dogmą, pristatytas sekvenavimo procesas bei supažindinama su genų žymenimis.

Praktikos darbas vyko dviem srautais. Jo metu gimnazistai, pasiskirstę į komandas su skirtingais pavadinimais „IV stadija“, „ Antikodonai“, „Voveruškos“, „ Plazmolizuoti svogūnai“, „Simbiozė“, „Pūkuotukai“, „Mutantai“, „ Ineta ir kiti“, „ Krabas“, nagrinėjo sekoskaitos duomenis apie mutavusį KRAS baltymą onkogeną, kuris skatina nevaldomą ląstelių dalijimąsi. Šis baltymas dažniausiai nustatomas kasos, žarnyno, plaučių vėžinėse ląstelėse. Be to, mokiniai atliko pipetavimo užduotis, išskirdami bakterijų ląstelių DNR.

Netradicinės pamokos nepailgo. Dėkojame Eigilei ir Deimantei už suteiktas teorines ir praktines žinias. Festivalio renginiai tęsiasi, juose gimnazistai vėl nusiteikę dalyvauti.

Biologijos mokytoja R.Mongirdienė

J.Liubeckaitės ir R.Mongirdienės nuotraukos